Film Köşesi: Sicario

sicario21-1024x471

Öncelikle şunu söylemem gerek ki, bu filmin bizde ABD’yle aynı tarihte gösterime girmiş olması baya sevindirici bir şey, minimum iki hafta ile maksimum bir sene arası beklememiş olduk bizde vizyona girmesi veya korsan izlememek için.

Film hakkında yorum yapmaya başlamadan önce bilinmeyen bir şey söyleyeyim, filmin adı uzun süre boyunca ‘Sausage Fest’ olarak düşünülmüş ama sonrasında bugünlerde filmin yüzü olup, filmi pazarlayabilecek popüler birisine ihtiyacımız var diye düşünerek Emily Blunt’ı başrol yapıp filmin adını ‘Sicario‘ olarak değiştirmişler. Feminist olduğunu düşünen birisi olarak filmi kadınları temsili konusunda yermeyi çok istiyorum ama şu an onun için burada değilim, bu tarz filmlerin izleyici kitlesinin aksiyon sahnelerinde erkek oyuncuları görmeyi tercih ettiğini bilerek yorumlayacağım.

…..

Sicario_posterNeyse film hakkında gerçek bir bilgi verecek olursak, ana kadrosunda Emily Blunt, Benicio del Toro ve Josh Brolin yer alıyor. Onlar dışında da bir sürü tanıdığımız ya da tanımadığımız erkek oyuncu var filmde. Yönetmenliğini Denis Villeneuve‘ün yaptığı filmin senaryosunu ise aslen oyunculuğuyla bilinen Taylor Sheridan yazmış.

İdealist bir FBI ajanı olan Kate Macer’ın yanlış gerçekleşen bir operasyonun ardından yaptığı bir keşif ile başlayarak, Meksikalı uyuşturucu kartelleri ve CIA arasında gerçekleşen bir operasyona dahil oluşunu izliyoruz. Ajan Macer aracılığıyla Meksikalı kartellerden birisinin başındaki adamı, öldürülen karısı ve çocuğunun intikamını almak için öldürmek isteyen bir karakterin amacına ulaşmaya çalışırken yaptıklarının anlatıldığı bu doğruyla yanlış arasındaki o gri alanda yer alan Benicio del Toro’nun canlandırdığı Alejandro karakteri ile CIA ekibinin başındaki dünyayı uyuşturucu kullanmaktan vazgeçiremedikleri sürece en azından dağıtanları kontrol etmenin doğru olduğunu düşünen Matt (Josh Brolin)  karakterinin arasındaki anlaşmanın da aslında nasıl bu gri alana düştüğünün farkına vardırıyor film biz izleyicileri. (Hoff spoiler vermeden yazmak ne kadar zor ya!) 

Özellikle Benicio del Toro ve Emily Blunt’ın muhteşem performansları için izlenmesi gereken film, sıklıkla Zero Dark Thirty‘yle kıyaslanıyor. Kritiklere göre Zero Dark Thirty daha başarılı dururken şimdilik izleyicilerin yorumu tam tersi yönünde. Eğer aksiyon filmlerini izlemeyi seviyorsanız (ben sevmiyorum) mutlaka izlemeniz gereken bir film bence, en azından türünde başarılı duruyor ve Dark Thirty‘nin aksine aksiyon olaylarını izliyoruz burada. Eğer ABD çapında geniş bir şekilde yayınlanmaya başladıktan sonra box office’te de başarılı olursa; del Toro ve Blunt’ı bu seneki Oscar yarışında görmemiz çok olası görünüyor.

Son olarak, filmin isminin sinemalarda Türkçe’ye çevrilmemiş olmasının çok komik durumlara yol açabileceğini düşünüyorum, keşke birileri çıkıp toplama bir video yapsa filmin telaffuzuyla ilgili olarak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s