Film Köşesi: Secret in Their Eyes

maxresdefault3

Film Köşesi’nden hepinize merhaba!

Bu yazıda inceleyeceğimiz film, Secret in Their Eyes. Julia Roberts’ın da dediği gibi spoiler vermeden filmden bahsetmek imkansız olduğundan filmi anlatırken spoiler’lar olacağını söylüyorum, bu konuda takıntınız varsa okumayın.

Filmin oyuncu kadrosu baya muhteşem, Julia Roberts’a eşlik eden isimler arasında Chiwetel Ejiofor, Nicole Kidman, Dean Norris, Michael Kelly ve Alfred Molina var. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini ise Billy Ray üstlenmiş. 82. Oscar Ödül Töreninde Arjantin için En İyi Yabancı Film ödülünü alan El secreto de sus ojos (The Secret in Their Eyes) filminin Amerikan yapımı sayabiliriz bu filmi, kaynak materyalleri aynı çünkü.

Bir grup FBI araştırmacısının ve savcı yardımcılarının keşfettikleri bir olay sonucu hayatlarındaki değişimi anlatmakta film. 11 Eylül terör olaylarından sonra, ABD’nin belki de en paranoyak olarak geçirdiği dönemde, Jess’in (Julia Roberts) ergenlik çağındaki kızı vahşi bir şekilde öldürülmüş ve çöplüğe atılmıştır, fakat bahsi geçen çöplük bu araştırmacıların inceledikleri El-Ankara camisinin hemen yanında olduğundan dolayı Los Angeles polisleri FBI yetkililerini çağırmıştır. Cesede bakan ve kim olduğunu teşhis eden isimse Ray’dir (Chiwetel Ejiofor). Bu acı haberi aldığında Jess ise kendini kaybeder. Olayla ilgili ele geçirilen sanık Marzin (Joe Cole) terör örgütünün planlarıyla ilgili bilgi veren birisi olduğundan dolayı serbest bırakılır. Bundan 13 sene sonra Ray yeni bir ipucu ile Los Angeles’a geri döner, Marzin olduğunu düşündüğü birisini mahkum listelerinde bulmuştur ve o cinayet soruşturmasının tekrardan başlamasını talep eder, eski savcı yardımcısı yeni savcı ve kendisinin büyük aşkı Claire’den (Nicole Kidman). İkilinin bilmediği tek şey ise Jess’in çoktan kendi adaletini sağlamış olduğudur.

Bu gerçeği öğrenmelerine giden yol ve sonrasındaki olayların da gösterildiği film bence yeterince iyi bir senaryoya sahip değildi ne yazık ki. Üstelik flashback sahneleri ve güncel sahneler arasında büyük bir farklılık olmadığından da özellikle filmin başlarında izleyici hangi olay ne zaman oluyor konusunu anlamakta büyük sıkıntı yaşıyor ister istemez.  Daha tecrübeli bir senaristin elinde muhteşem bir gerilim filmine dönebilecek ve karakterlerin, özellikle Jess’in, psikolojisini çok iyi anlatabilecek Secret in Their Eyes bu haliyle ortalamanın üstüne zor geçmiş. Julia Roberts’ın ne kadar muhteşem bir oyuncu olduğunu görmek ve ortalama materyalle bile çok iyi bir performans sergileyebildiğine tanık olmak isterseniz izlemenizi mutlaka tavsiye ederim. Eğer Julia Roberts ve ekibi iyi bir anlatım oluşturabilirlerse kendisini beşinci Oscar adaylığında ve ikinci teşekkür konuşmasını yaparken görebiliriz gibi geliyor bana hala.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s