Gidenin Ardından: The Good Wife

goodwife-s7ep7

Lost’tan sonra (kronolojik olarak sonra) yapılan en kaliteli broadcast TV dizilerinden birisi olan The Good Wife, Lost’un finalinden bu yana gerçekleşen en ayrıştırıcı finalle yedi yıllık yayın hayatını sonlandırdı.

The Good Wife’ın biteceği uzun süre söylenmişti, Dizinin yapımcıları Robert ve Michelle King’in bölüm başlıklarını tek kelimeye geri getirmeleri (1-2-3-4-3-2-1 şeklinde) sonrasında kendilerinin yedi sezonda sonlandırmak istediklerini açıklamışlar ve biz dizinin takipçilerini bir süreliğine boşlukta bırakmışlardı dizinin gidişatıyla ilgili olarak. Geçtiğimiz şubat ayının ilk haftasında CBS de resmi olarak diziyi sonlandıracaklarını açıklamıştı.

Yaratıcılık olarak beşinci sezonuyla zirveye ulaşan ve drama konusunda televizyonun en güzel saatlerinden bazılarına imza atan (‘Hitting the Fan’, ‘Dramatics, Your Honor’, ‘The Last Call’) dizi sonrasındaki iki sezonunda ise kalitesinde ne yazık ki biraz düşüş yaşamıştı. Perde arkasındaki dramalar, tartışmalar falan derken ciddi anlamda sorunlar olduğunu öğrenmiştik. Archie Panjabi’nin diziden ayrılışı ve dizideki bazı hikayelerin tekrar tekrar önümüze koyulmasıyla da dizinin yaratıcılık konusunda sıkıntı yaşadığının farkına varmıştık. Sonun geldiği belliydi ama biz kabullenmek istememiştik sanırım.

SON SEZON

the-good-wife-season-7

Her neyse, dizinin yedinci sezonu başladığında herkesin farklı beklentileri vardı Alicia Florrick, Diane Lockhart ve Cary Agos başta olmak üzere ana karakterlerin gidişatları ne olacak diye, çoğumuz beklediğimizi alamasak da bence çoğunlukla tatmin edici bir finalle yayınını sonlandırdı The Good Wife.

Yedinci sezonla ilgili benim en büyük problemlerimin başında yeni dahil edilen karakterler ile varlığı dahi unutulan eski karakterler vardı. Alicia’nın yeni karakterlerden Jason Crouse’la çok da organik olmayan bir ilişkisi olması (önceki duygusal etkileşim yaşadığı karakterleri canlandıran oyuncuların hepsi mi yeni ufuklara yelken açmıştı?) Robin’in varlığının tamamen unutulmasına ne diyorsunuz? Peki ya Lucca Quinn’in aslında gereksiz oluşu? Bir bölümde tanıtılan yeni avukatların başka bir bölümde şirketten atılması? Jason’ın yine yeni dahil olan bir karakter, Courtney Paige tarafından gönderildiği ve aslen sezon boyunca onu uzak tutması gereken yerden açıklamasız bir şekilde geri gelmesi falan??

the-good-wife

Sezonun büyük çoğunluğu o kadar ilgisiz karakterler ve kötü senaryolar üzerine geçti ki, sanki sezonun yarısına gelene kadar bu sezonun son olacağı belli değilmiş de sonradan karar verilmiş gibi duruyordu. Şahsen ben Quinn’in dahil olması yerine sezon başından sonuna kadar Alicia’nın Lockhart, Agos & Lee’ye geri dönüşünü görmeyi tercih ederdim. Ki kaçınılmaz olarak geri döndüklerinde de Quinn’in ne kadar göze battığını da görmüş olduk.

Bu kadar yakınınca fark ettim bu sezonla baya sorunum varmış, ama bunun tek sebebi son sezon olmasına rağmen son sezonmuş gibi davranmamalarıydı tamamen. Yoksa çok çok sevdiğim bölümler ve hikayeler de vardı tabii ki. Alicia’nın kesin olarak ne istediğinin farkına varması, kendi gücünü keşfetmesi, genel olarak Peter’ın davası, öncesinde Iowa önseçimini açık ara farkla kaybetmesi falan ilk aklıma gelenlerden.

GÜZEL HABERLER

the-good-wife-spinoff

Her ne kadar dizi bitti diye üzülmüş olsak da, The Good Wife’ın finalinden yaklaşık olarak 10 gün sonra bir “spin off” dizisi yapılacağını öğrendik TV Upfront’larında. Spin off dizi Diane Lockhart (Christine Baranski) ve Lucca Quinn’in (Cush Jumbo) başrolde olacağı dizi CBS’in yeni streaming programı CBS All Access’te önümüzdeki bahar yayınlanacak. Yeni diziyle ilgili pek fazla ayrıntı şimdilik yok, fakat The Good Wife’ın sevilen yan karakterlerinden bazılarının burada da karşımıza çıkacağına şüphem yok benim. Bu haberle ilgili en çok sevinme sebebimse Diane’in karakter olarak son birkaç sezonda çok geri plana itilmesi olmuştu. Şimdi sadece o önde olacak gibi durduğundan baya mutluyum ben.

  • Sezon notu: B-
  • Dizi notu: A-
  • Sezon MVP’si: Julianna Margulies
  • Dizi MVP’si: Julianna Margulies
  • Sezonun En İyi Konuk Oyuncusu: Margo Martindale
  • Dizinin En İyi Konuk Oyuncusu: Carrie Preston
  • Sezonun en WTF anı: Diane ve Alicia’nın aralarının bozulması
  • Dizinin en WTF anı: Will’in vurulması
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s