Dizi Prömiyeri: Preacher

Dominic Cooper as Jesse Custer - Preacher _ Season 1, Episode  1 - Photo Credit: Lewis Jacobs/AMC
Dominic Cooper as Jesse Custer – Preacher _ Season 1, Episode 1 – Photo Credit: Lewis Jacobs/AMC

Geçen günkü yazımda bahsettiğim yaz dizileri sezonu yavaşça yaklaşıyor. İlk olarak başlayan dizilerden birisi de “Preacher” oldu.

Aynı adlı DC çizgi romanından uyarlanarak hazırlanan dizinin başrollerinde Dominic Cooper ve Ruth Negga var. Dizinin ilerleyen bölümlerinde Elizabeth Perkins’i de görecekmişiz, merakla girişini yapmasını bekliyorum ben. Dizinin yapımcılığını ise Seth Rogen, Evan Goldberg ve Sam Catlin üstlenmişler. Rogen ve Goldberg aynı zamanda ilk bölümün senaryosunu yazıp, yönetmişler de.

Buradan sonrasında bölümle ilgili spoiler’lar olacak, okuyup okumamak size kalmış ama bu kısım uyarınız olsun. 

Ruth Negga as Tulip O’Hare - Preacher _ Season 1, Episode  1 -  Photo Credit: Lewis Jacobs/Sony Pictures Television/AMC
Ruth Negga as Tulip O’Hare – Preacher _ Season 1, Episode 1 – Photo Credit: Lewis Jacobs/Sony Pictures Television/AMC

Açıkçası ilk bölüm çok fazla ayrıntıya girmiyor, o yüzden bende fazladan bir merak uyandırdı. Dizide anlatılacağı belli olan hikayelerin hemen hemen hepsini çok kısa olarak tanıtıp ileride daha ayrıntıya gireceklerinin sinyalini vermişler. Tabii eğer pek çok diğer AMC dizisi gibi Preacher da yavaşlamaya başlarsa kötü olur diye düşünüyorum. Neyse, dizinin konusuna gelecek olursak: Uzun bir aradan sonra Teksas’ta küçük bir kasaba olan memleketine geri dönen Jesse Custer’ın hikayesi anlatılıyor. Alkolik ve kendinden ümidi kesmiş bir rahip olan Custer’ın çok ‘shady’ bir geçmişi olduğunu bölümün farklı yerlerinde gözümüze sokuyorlar, fakat rahibimiz büyük bir hayal kırıklığı olmaktan sıkılmış olsa gerek ki işinden ayrılmaya karar verir. Fakat kilisede içerken, uzaydan gelen bir varlıkla karşılaşır ve üç günlük mini bir komaya girer. Bu varlığın içine girmesinden üç günlük komayla kurtulması ise büyük şanstır, çünkü aynı varlık dünyanın farklı yerlerinde ve farklı kiliselerde başka rahiplerde beden bulmayı denemiş ama yapamadığından o liderlerin ölümüne sebep olmuştu. Hatta öldürdüğü isimlerin arasında Scientology üyesi Tom Cruise da vardı. Jesse kendine gelip, insanlara konuşma yapmaya başladıktan görevini bırakmaktan vazgeçer.

joseph-gilgun-cassidy-preacher-tv-series
Joseph Gilgun as Cassidy – Preacher _ Season 1, Episode 1 – Photo Credit: Lewis Jacobs/Sony Pictures Television/AMC

Yazılanlara göre Jesse kilisede gördüklerinin ve yaşadıklarının da etkisiyle, Tanrı’yı aramaya devam edecektir sezon boyunca. Bu süreçte kendisi İrlandalı bir vampir olan Cassidy’nin yardımını alacak ve büyük olasılıkla, eski sevgilisi Tulip kendisine sorunlar çıkartacaktır.

Dizinin çok grafik sahneleri var, eğer kan ya da şiddete duyarlılığınız varsa izlememek sizin yararınıza olacaktır. Fakat bu kadar grafik sahnelerin ve dramanın içine çok uygun bir şekilde komedi sahneleri de yerleştirmeleri güzel olmuş. Daha gerçekçi yapıyor bence diziyi. Şimdilik sadece ilk bölüm üzerinden diziye notum B, sezonun gerisini merakla bekliyorum.

Ek olarak Ruth Negga ve özellikle Dominic Cooper’ın Teksas aksanlarını çok beğendim ben, hiç eğreti durmuyor. Açıkçası böyle olmasını beklemiyordum. Fakat Joseph Gilgun’ın İrlanda aksanı çok ağır ve çok sinir bozucu, birkaç bölüme alışmayı umuyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s