Dizi Prömiyeri: Atlanta

Sonbahar mevsimine giriş yapmamızla birlikte, yeni diziler de ekranlarda boy göstermeye başladı. Bunlar arasında çoğumuzun Community ile tanıyıp sevdiği Donald Glover’ın, Community‘den sonra başrolünde yer aldığı ilk dizi Atlanta da yer alıyor. Community mezunu her oyuncunun yeni dizilerini denemek boynumuzun borcu olduğundan, Atlanta‘yı denememek de olmazdı. Bir dramedi olan dizinin ilk iki bölümü 6 eylülde FX’te yayınlandı, dizinin ilk sezonu ise toplamda on bölümden oluşacak.

34723b61a2

Kısmen Glover’ın kendi hayatından esinlenerek hazırlanan dizide Glover başrolde yer almanın yanı sıra dizinin senaristliğini de üstlenmiş. Atlanta ile kendisinin ‘rapper’lar için Twin Peaks yapmak istediğini de söyleyen Glover, dizide Earn adında bir karakteri canlandırıyor. Atlanta’daki rap evrenini gösteren dizide Earn ve kuzeni Paper Boi’un müzik dünyasına, kapitalizme, sanata ve kendini bir marka haline getirmeye farklı bakış açılarından yaklaşan dizi, Paper Boi’un bir anda ünlenmeye başlamasının, hem kendisinin hem de Earn’ün hayatında yaptığı değişikliklerle uyum sağlama süreci, gerçek hayatla “sokak hayatı” arasındaki farkı anlamaları gibi farklı konulara da değiniyor.

76cb043a70

İlk iki bölümünü izledikten sonra diziyi önerir miyim bilmiyorum ama izlemeye kesinlikle devam edeceğimi biliyorum. Başı-ortası ve sonu olan bir hikayeyi anlatmak yerine, gerçekçi bir yaklaşımla karakterlerin hayatlarına balıklama dalıyoruz izleyiciler olarak. Dizinin şimdilik en güzel tarafı da zaten çok gerçek hissettirmesi. Benzer bir şekilde müzik dünyasını farklı bir açıdan ele alan Empire gibi değil, orada olayların yaşanmayacağını bilip pembe dizi izliyormuşsunuz gibi oluyor ama Atlanta‘da anlatılanlar birinin başına gelmiş ya da gelebilecek gibi hissettiriyor. İki bölümde de ana kadroda görülen oyuncuların performansları da çok başarılı. Şahsen ben ikinci bölümü, ilk bölüme göre daha hafif ve eğlenceli olduğundan daha çok sevdim umarım o hafif tonda ilerlemeye devam edeceklerdir o yüzden. Yayınlanan bölümler henüz gereken kaynağı vermediğinden diziyi notlandırmayacağım, eğer midterm’lerimin olduğu döneme gelmezse “Sezon Sonrası”nda karar veririm ona.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s