Film Köşesi: Miss Sloane

Bu yazıya başlamadan bir konuda anlaşalım: Hollywood güçlü kadın rolleri yazmayı bilmiyor. En azından çoğunlukla beceremiyorlar bu olayı ve bütün klişeleri kullanıp aslında çok ilginç olabilecek karakterleri sürekli gördüğümüz iki boyutlu karikatürler haline getiriyorlar. Aile hayatı olmayan ve kariyeri sebebiyle gözü dönen, eskortlarla “vazgeçtiği hayatı” bulmaya çalışan Madeline Elizabeth Sloane da bu klişelerden benim izlediğim son örnek.

hero_miss-sloane-2016

Başrolünde Jessica Chastain’in yer aldığı ve aslında çok iyi bir performans da sergilediği Miss Sloane senarist Jonathan Perera’nın çoğunlukla klişelerden yararlanması sebebiyle ortalama bir film olabilmeyi başarmış ancak. Perera’nın ilk senaryosu olması sebebiyle anlaşılabilir belki diye bir bahane bulmayacağım, ilk senaryosuyla daha iyi filmler yapan isimleri bu sene bile gördük. Zaten silah lobisini oldukları gibi gösterdiğini de göz önüne alırsak biraz daha kendi sesi olan bir film olsaymış belki tamamen bir flop olmaktan kurtulabilirmiş diye düşünüyorum ben, en azından box office’te. Chastain’e eşlik eden isimler arasındaysa Gugu Mbatha-Raw, Sam Waterston ve John Lithgow gibi isimler de yer alıyor.

Lobicilik (neden daha güzel bi’ Türkçe karşılığı yok bu kelimenin?) yapan Elizabeth Sloane kariyerinde gerekli olan her aracı kullanarak kazanma amacıyla her şeyi yapan birisidir. Kariyerinin en büyük rakibiyle karşılaşma fırsatına ulaşınca çalıştığı yerden ayrılıp her şeyi riske atan ve bu sırada kazanmak için çevresindeki herkesi ve her şeyi kullanan Sloane, en sonunda “huzuru bulmak için” bütün Amerika’nın gözleri önünde kariyerini sonlandırıp hapse gider. Filmin en lame kısmıysa kesinlikle bu son sahneleri oldu benim için. Zaten iki saati birazcık geçen bir filmde bir karakteri komple değiştirmek zor ama bunun bu filmde yapılması aşırı gereksiz bir şey.

64xhk6gmw3zwipjeswz7w686j5l

Senaryosu açısından çok git-gelleri olan film, senaryonun sağladığı gerilim açısındansa bir o kadar tatmn edici. Bu gerilim ve karakterin kazanması için destek olma arzusu aslında çok olumlu bir şekilde sonuçlanıyor. Fakat o sonuçlanmada bırakılsa daha iyi olacak bir film, zorlamayla eklendiği belli olan şu andaki sonuyla tatmin edici olmuyor. Eğer Chastain’in ekibi filmi bekletip bu ilkbaharda herhangi bir TV kanalında yayınlamayı tercih etse kendisine eylülde bir Emmy kazandırabilirmiş bu performansla. Film zaten Lifetime haftanın filmi havasında, bu konuda da zorlanmazlarmış. Onun yerine bu Oscar sezonuna yetiştirmek için çok zorlamışlar ve Chastain’in filmografisine bir tane daha flop eklemiş oldular. Scandal’daki Olivia Pope’tan hallice bir karakter olan Elizabeth Sloane’un bu ortalama hazırlanmış yolculuğuna benim notum C+ oldu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s