Film Köşesi: Manchester By the Sea

 

manchesterbythesea_trailer

Bu Oscar sezonunun en çok beğenilen ve sevilen filmlerinden birisi olan Manchester By the Sea sonunda ülkemizde de vizyona girdi. Tabii screener-severler için uzun süredir erişilebilirdi, o ayrı.

Kenneth Lonergan’ın yönettiği üçüncü ve 2011’de yayınlanan Margaret‘tan bu yana yaptığı ilk film olan Manchester By the Sea‘nin senaryosunu da Lonergan kendisi yazmış. Matt Damon’ın yapımcılığını üstlendiği filmin başrolünde ise Casey Affleck var, daha yetenekli Affleck kardeşine eşlik eden isimler arasındaysa Michelle Williams, Lucas Hedges, Kyle Chandler, Tate Donovan, Matthew Broderick gibi isimler yer alıyor.

casey-affleck-in-manchester-by-the-sea-trailerKardeşinin zamansız ölümünden sonra, kendisi için şaşırtıcı bir şekilde, yeğeni reşit olana kadar ona bakması için vasi olduğunu öğrenen Lee’nin bu sorumluluğu üstlenmemek için yaptıkları ve bunun sebeplerinin çok ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı klişe bir hikayeye sahip Manchester By the Sea. Geçmişte gerçekleşen, belki de bir insanın yaşayabileceği en kötü olayı, büyük bir faciadan dolayı çevresindeki insanlarla ilişkisini kesmiş olan Lee, aynı zamanda duygusal olarak da olaylara olan uzaklığını koruyordur. Bu soğukluğunun ve izole olmuşluğunun sebebini ise daha sonra o faciaya sebep olan kişinin Lee olduğunu öğrendiğimizde anlıyoruz. Kısaca özetlemek gerekirse, gerçekleşen çok kötü bir olaydan kendisini sorumlu tutan bir adamın, hak ettiği cezayı otoriteler tarafından almayınca kendisini dünyadan soyutlayarak kendisine ceza verdiği bir film olmuş Manchester By the Sea.

Yaşanan olayların sadece bir karakter üstüne yoğunlaşması, o karakteri Casey Affleck’in mıymıntı mırıldanmaları yüzünden ciddiye alamamak filmle ilgili benim en büyük sorunum oldu. Filmin MVP’si kesinlikle Lucas Hedges olurken, Michelle Williams’ın karakteri üzerinden gidilse çok rahat bir şekilde benden A notu alabilecek bir film olabilirmiş bence MBTS ya da başrol için daha başarılı olabilecek bir aktör seçseler ama nepotizm işte. Bence yanlış karaktere odaklandıklarından dolayı, Lonergan’ın çok başarılı bir şekilde yazılmış, seyirciyi manipüle etmekten uzak senaryosuna rağmen notum B+ oldu benim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s